Bu İçeriği Paylaş
29 Haziran 2015 Pazartesi

Dentafobiyi yenmek için yaz tatilleri iyi bir fırsat

Diş hekimi korkusu “dentafobi” sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülen bir sorundur. Beyaz önlük giymiş bir diş hekiminin çocukta hayat boyu sürecek bir fobi haline dönüşmemesi için çocuğun dişlerinde henüz herhangi bir sorun başlamadan erk


Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu çocuk yaşlarda başlayan dentafobi’nin önlemi alınmazsa yetişkinlikte de devam ettiğini belirtirken konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.
 
 
Ebeveynler nasıl bir yaklaşım sergilemeli
 
Her çocuk olumsuz birçok korku yaşar. Fakat bu korkuları yersiz cümlelerle pekiştirmek doğru değildir. Anne ve babaların bu konuda hassas davranması gerekiyor. Çünkü çocuklarda bu korkular ailelerinin onlara söylediği olumsuz sözlerden oluşuyor. Örneğin, ‘yaramazlık yapma, yoksa seni diş doktoruna götürürüm’ gibi söylenen her yanlış ifade, çocukların diş hekimi korkusunu tetikliyor.
 
Ailenin tercih ettiği diş hekimi de bu konuda büyük önem taşıyor. Ebeveynler bu konuda yaşamış olduğu kötü deneyimler çocukları da olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklar diş hekimleri hakkında duydukları negatif söylemleri benimseyerek korkuya kapılırlar. Bu sebeple yaşadığınız kötü deneyimleri mümkün olduğunca çocuğunuza anlatmayın.
 
Doğru diş hekimi seçimi önemli
 
Çocuğunuzu, mutlaka güvendiğiniz ve önceden ziyaret ettiğiniz bir diş hekimine götürün. Doğru diş hekimi tercihi, çocuğun ilk diş muayenesinde korku yaşamasını engeller ve onun rahatlamasını sağlar.
 
Diş hekimi muayenehanesinin çocukların dikkatini çekecek oyuncaklarla donatılmış olması ve pastel renklerle döşenmiş olması, çocukların davranışlarını olumlu yönde etkiler. Tercihler bu yönde olursa çocuklar hem önyargılardan hem de korkulardan arınmış olur.
 
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çocuklardaki diş hekimi korkusunun aşılması için hekimlere büyük sorumluluk düştüğünü de vurguladı. Diş hekimlerinin ilk tedavi aşamasında çocuklara olumlu gelecek davranışlar sergilemelerinin önemli olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, “İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmelidir. Çocuklara uygulanan tedavi seansları eğlenceli hale getirilmelidir” dedi.
 
Çocuklar alışma amaçlı, sık sık kontrole götürülmeli
 
Çocukların diş kontrollerinin 1 yaşından itibaren başlamasının gerektiğini söyleyen Dr. Kışlaoğlu, bu şekilde çocukların diş hekimlerine daha kolay alışabileceğini belirterek, sık kontrollerin erken teşhis için de önemli olduğunu söyledi.
 
Çocukları diş hekimi korkusundan kurtarmak adına aileleri uyaran Kışlaoğlu, çocukları diş sağlığı eğitimine alıştırmak ve bu korkuyu aşmak adına sevimli diş fırçalarının, diş macunlarının ve çıkartmaların alınabileceğini ifade etti.
 
 
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu
 

 
Bu içerik 5798 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..