Bu İçeriği Paylaş
30 Nisan 2016 Cumartesi

Sigara içenler dişlerini günde 3 kez 3’er dakika fırçalasın

Sağlıklı bir ömür için sigarayı bırakın. Diş fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra yaşanılan ferahlık ve temizlik hissi, sigara içme isteğini baskılayabilir.


Diş Hekimi Pertev Kökdemir uyarıyor: “Sağlıklı bir ömür için sigarayı bırakın. Diş fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra yaşanılan ferahlık ve temizlik hissi, sigara içme isteğini baskılayabilir. Sigara içenler dişlerini günde 3 kez 3’er dakika fırçalasın. Ayrıca bu önlemler sizi ağız ve diş hastalıklarından da korur.”
 
 
 
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ‘Sigara içmek çürük riskini artırırken dişetlerine ve ağzın diğer kısımlarına da zarar verir’ diyerek uyarıyor. Kökdemir, sigara içenlerin ağız ve diş sağlıklarıyla ilgili yaşadıkları sorunları da şöyle sıralıyor:
 
 
 
- Sigara içenlerde diş kaybı riski içmeyenlere göre 2 kat fazladır.
 
- Sigara içmek gırtlak ve ağız kanserlerinin başlıca nedenidir.
 
- Sigara periodontal (dişeti) hastalıklarının artmasına neden olur. Periodontoloji Dergisi’ne göre sigara içenlerde, içmeyenlere göre dişeti hastalıkların 4 kat daha fazla olduğu belirtilmiştir.
 
- Sigara içmek tükürük bezlerinin enflamasyonuna sebep olabilir.
- Sigara diş çekiminden sonra yara iyileşmesini geciktirir ve çok ağrılı bir durum olan, kuru soket olarak bilinen komplikasyona neden olabilir.
- Sigara içenlerde dişeti ve implant tedavilerinin başarısı daha düşüktür.
 
SİGARA GÜLÜŞ ESTETİĞİNİ BOZAR
 
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, sigara içenlerin göz önünde bulundurması gerekenleri de anlattı:
 
 
- Sigara, ağız kokusunun ana kaynağıdır.
- Sigara içmek ve tütün çiğnemek tat ve koku kaybına neden olabilir.
- Sigara içmek dişlerin lekelenmesine ve gülüş estetiğinin bozulmasına yol açar.
- Tütün kullanımı siyah kıllı dile neden olabilir.
- Sigara plak ve diş taşı üretimini artırabilir.
 
 
DİŞ HEKİMİ KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN
 
“Nikotin bağımlılığı güçlüdür ve kaybolması zor olabilir. Bu da tütün şirketlerinin neden bu kadar ürünlerinin başarılı olduğunu açıklamaktadır. Sigarayı bırakmak sadece ağız sağlığını tehdit eden riskleri elimine etmekle kalmayan, aynı zamanda sevdiğimiz insanlarla daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşama şansını arttıran en etkili yoldur” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, sigara içenlere şu tavsiyeleri verdi:
 
 
- Dişeti durumunuz ve ağız kanseri gelişip gelişmediğinden emin olmak için düzenli diş hekimi kontrolü yaptırın.
 
- Düzenli diş fırçalama, diş ipi, gargara ve dil temizleyicisi kullanımının yanında diş hekiminde profesyonel diş temizliği yaptırarak ağız hijyeninin devamlılığını sağlayın.
 
- Ağız kanseri muayenesinin kendi kendinize nasıl yapılacağını öğrenin.
 
- İnsanların diş fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra yaşadıkları ferahlık ve temizlik hissi, sigara içme isteğini baskılayabilir. Sigara içenler dişlerini günde 3 kez 3’er dakika fırçalasın. Ayrıca bu önlemler sizi ağız ve diş hastalıklarından da korur.
 
 
 
İYİLEŞMEYEN YARALAR KANSER HABERCİSİ OLABİLİR
 
Bunların herhangi birine sahip olmak ağız kanseri riski olabileceğini göstermektedir ve mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekmektedir:
- Yüz, boyun veya ağız çevresinde iyileşmeyen yaralar
- Ağızdaki sık tekrarlayan kanamalar
 
- Yanak, damak, dil ve dil altındaki 2 hafta içinde kaybolmayan beyaz, kırmızı ya da koyu renk yerler
- Dudaklarda, dişetlerinde ya da ağızdaki diğer alanlarda şişkinlik ya da çıkıntı
- Ağızdaki herhangi bir bölgede duyu kaybı, hissizlik ya da ağrının farkına varmak
 

 
Bu içerik 2440 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..